Trądzik u osób młodych wywołują zmiany hormonalne czasu dojrzewania. Niemal każdy nastolatek borykał się z tą dolegliwością i w pojawieniu się trądziku młodzieńczego, trudno doszukiwać się jakichś innych przyczyn niż hormony. Niemniej jednak pomimo powszechności tego zjawiska, trudno zaakceptować pojawiające się na cerze wypryski. Stąd też i dążenie do pozbycia się wysypki trądzikowej.

Co interesujące, pomimo iż do dyspozycji mamy mnóstwo tabletek przeciw trądzikowi i preparatów przeciwtrądzikowych, to walka jest bardzo trudna. Wciąż jeszcze nie wyprodukowano stuprocentowo skutecznego antidotum na wypryski – pigułki na trądzik i inne specyfiki niestety nie działają na wszystkich.

Tabletki na trądzik, czyli całościowe leczenie trądziku

Na wysypkę trądzikową można działać dwutorowo. I choć pierwszą kategorią produktów, po którą sięga zdecydowana większość nastolatków, są rozmaitego rodzaju płyny i kremy, to pigułki na trądzik powinny stanowić podstawę leczenia. Mowa tutaj zarówno o pigułkach które są dostępne na receptę, jak i tych, które da się nabyć bez recepty.

Te pierwsze z nich są z reguły profesjonalnymi lekami o silnym oddziaływaniu na organizm. Te drugie – nie mają licznych efektów ubocznych właściwych lekom, a mogą być skuteczne równie intensywnie, tyle tylko, iż rezultaty ich wpływu na organizm człowieka są niestety przesunięte w czasie i występują dopiero po dłuższym regularnym stosowaniu.

Maści przeciw trądzikowi, czyli kuracja doraźna

Używanie preparatów o działaniu miejscowym, czyli tych przeznaczonych do pielęgnacji lub leczenia skóry, także jest jak najbardziej zasadne. Takie środki zwykle miewają mocne działanie oczyszczające i zabijające bakterie i są w stanie znacznie zredukować objawy trądziku. Należy jednak pamiętać, że trądzik wywoływany jest przez zaburzenia hormonalne, a to tabletki przeciw trądzikowi są w stanie ustabilizować szalejące hormony w organizmie młodego człowieka, który dojrzewa.