Wydaje się, że dawno już minęły czasy kiedy konkretne zawody i dziedziny życia były domeną wyłącznie jednej, konkretnej płci. Jeszcze do niedawna istniał konkretny podział ról społecznych. Kobieta była żoną i matką. Mężczyzna ojcem rodziny, który zarabia na jej utrzymanie. Dziś odchodzi się od tych schematów. Mężczyzna zostaje w domu z dziećmi, a kobieta robi karierę i zarabia pieniądze. Nastały czasy kobiet w spodniach. Mężczyźni na dobre zajęli miejsce w dziedzinach, które kiedyś kojarzyły się z kobietami. Jedną z tych dziedzin jest moda.

Co sprawia, że myślimy o modzie jako domenie kobiet? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Od wieków to kobiety stroiły się w piękne suknie i szukały nowości. Wszystko to, żeby wyglądać pięknie i olśniewać swoją urodą młodych kawalerów i rywalki, czyli inne kobiety. Od tej strony moda zawsze należała do kobiet. Jednak istnieje też druga stroną tego medalu, w której przez wieki królowali mężczyźni. To przecież mężczyźni ubierali kobiety, to oni byli wielkimi projektantami i kreatorami mody, mimo że kobiety były krawcowymi. Jedną z pierwszych kobiet w tym biznesie była Coco Chanel. Jest nam ona dość dobrze znana gdyż dokonała dość sporej rewolucji w ówczesnym świecie mody. Zaczynała od bycia krawcową, ale brakowało jej możliwości wyrażania siebie przez to co robiła. Jednak nie ona była pierwszą kobietą, która założyła swój własny do mody. Była to jednak druga połowa XIX wieku.

Od tamtej pory wiele się zmieniło. Zwłaszcza to, że moda nie należy już głównie do wyższych sfer. Obecnie żyjemy w czasach, w których moda jest wszechobecna i dostępna dla wszystkich. Mamy erę Internetu, a więc i wygodny dostęp do ubrań z każdego zakątka świata. Jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy na coś co może nam się nie spodobać. Możemy zaczerpnąć informacji od blogerów i blogerek zajmujących się modą. Jednak obecnie to nie tylko oni zajmują się pokazywaniem mody w sieci. Obecnie równie popularne jest bycie influencerem. Są to ludzie, dla których pokazywanie się w sieci to nie tylko lifestyle, ale również praca.
Moda jest czymś płynnym. Zmienia się dynamicznie, podąża za kulturą i potrzebami społeczeństwa. Każdy może tworzyć własny unikalny styl, zestawiać poszczególne elementy i dobierać dodatki według własnego gustu. I mimo że ktoś inny tworzy same ubrania, to jednak moda tworzy się poprzez kreatywność tych, którzy są jej użytkownikami. Czerpiemy inspirację ze wszystkiego co nas otacza, od aktorów i muzyków, których podziwiamy, z naszych ulubionych filmów i seriali oraz z otaczającej nas przyrody. Moda daje nam możliwość wyrażenia siebie, pokazywania jacy jesteśmy w sposób szybki i zrozumiały dla innych użytkowników mody. Dzięki modzie możemy poczuć się wyjątkowo. A internetowy świat blogerów i influencerów pokazuje nam, że możemy podobny efekt osiągnąć mniejszym nakładem finansowym. Cały modowy lifestyle otwiera nam możliwość wyrażania siebie mimo wszystko. Moda jest dla nas nie tylko możliwością wyrażenie siebie, ale również sposobem relaksu. Kobiety kochają kupować ubrania niezależnie od statusu materialnego.

27 lis Brak komentarzy admin Aneros , ,