Wykwity skórne to nie tylko domena dojrzewających nastolatków – czasem jest tak, że możemy się z nim borykać jeszcze w dorosłym wieku, nie będąc w stanie do końca go zlikwidować. Jest on niezwykle szpecącą i przykrą przypadłością, zwłaszcza że pozostają po niej przebarwienia oraz blizny na twarzy, a tych pozbyć się znacznie trudniej niż samego trądziku.

Przyczyną trądziku są zmiany na poziomie hormonów, a na te można wpływać pośrednio poprzez modyfikację diety. Jeśli nasza dieta bogata jest w tłuszcze, gotowe sztuczne produkty, duże ilości związków chemicznych, wówczas gospodarka hormonalna jest zaburzona oraz trudno będzie pozbyć się trądziku na stałe. Reasumując – fundamentalne sposoby na pryszcze to: modyfikacja diety, przestawienie się na zdrowsze odżywianie, wykluczenie wysoko przetworzonych potraw oraz nawilżanie skóry od wewnątrz.

Możemy wypróbować różnorodne powszechnie stosowane sposoby, jednak warto mieć na uwadze to, że bez diametralnej modyfikacji trybu życia niewiele one pomogą. Przykładowo: aspiryna na wypryski to bardzo dobry domowy sposób na szybkie wysuszenie pryszcza. Aspiryna ma właściwości przeciwzapalne, zatem jeśli rozmoczoną tabletkę aspiryny wetrzemy w zmienione trądzikiem miejsca, wówczas może się to okazać strzałem w dziesiątkę – pod warunkiem jednak, że zatroszczymy się także o profilaktykę, czyli nie dopuścimy do powstawania kolejnych pryszczy.

Niektórzy polecają również drożdże na trądzik, tym razem w postaci napoju do picia. Nie jest to może zbytnio apetyczny napój, niemniej jednak dobrze go przetestować – świeże drożdże wymieszać z wodą, by się rozpuściły, a następnie wypić szklankę takiego napoju dziennie. Okazuje się, że często nieskomplikowane metody są najprostsze, najtańsze i najbardziej skuteczne. W przypadku, gdy wyskoczył nam wyprysk na brodzie i nie mamy akurat żadnej maści na pryszcze – wypijmy szklankę wody z drożdżami oraz posmarujmy pryszcza aspiryną. Nawet jeśli nie pomoże to w stu procentach zlikwidować naszych zmian skórnych to z pewnością nie zaszkodzi, a do tego – drożdże oraz aspiryna to naprawdę tania metoda lecznicza, którą dodatkowo znaleźć można w swoim mieszkaniu bez konieczności chodzenia do apteki!