Samotność i depresja są uczuciami towarzyszącymi prawdopodobnie każdemu z nas w jakimś momencie życia. Czasami mogą one jednak stać się dość przytłaczające. Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby je kontrolować i nie pozwolić, by to one przejęły kontrolę nad Twoim życiem. Należy przy tym pamiętać, by nie lekceważyć depresji, ponieważ jest ona bardzo złożoną chorobą i w pewnych przypadkach może wymagać profesjonalnej pomocy medycznej. Jednak można ją pokonać także samemu. W jaki sposób?

Z pewnością regulując swój sen. Twoje ciało wykorzystuje czas snu na oczyszczenie mózgu i wypłukanie toksyn z organizmu. Gdy nie śpisz wystarczająco długo, narażasz się na silny stres, ponieważ nagromadzenie myśli sprawia, że Twój mózg nie działa prawidłowo.
Upewnij się więc, że masz wystarczająco spokojny, kojący sen, aby Twój mózg miał większe szanse na walkę z gorszym nastrojem. Większość dorosłych ludzi potrzebuje około ośmiu godzin snu, choć jedni mogą potrzebować więcej tego czasu, a inni mniej. To sprawa indywidualna, dlatego sprawdź, jak długiego snu potrzebuje Twój organizm.

Druga ważna rzecz to dotlenianie się. Ekspozycja na światło słoneczne może odgrywać naprawdę ogromną rolę w walce z depresją. Wiele osób cierpi na chorobę zwaną sezonowym zaburzeniem afektywnym, co oznacza, że brak słońca w sezonie zimowym powoduje u nich depresję. Niezależnie od tego, czy tak jest też w Twoim przypadku, postaraj się codziennie wychodzić na zewnątrz i przyswoić trochę światła słonecznego. Spróbuj chodzić do pracy lub szkoły pieszo, albo jeździć rowerem, aby zaczerpnąć więcej powietrza i światła dziennego. Już po kilku dniach takiego trybu życia, powinieneś poczuć znaczną poprawę swojego nastroju, a aktywność fizyczna wejdzie Ci w nawyk! Podczas ćwiczeń mózg uwalnia bowiem substancje chemiczne zwane endorfinami i serotoniną. Te chemikalia pomagają ludziom nie odczuwać bólu związanego z obciążeniem mięśni. Robią także coś innego: sprawiają, że po wysiłku czujesz się szczęśliwy. Niezdolność do regulacji tych chemikaliów jest związana z badaniami nad depresją, a często leki antydepresyjne działają kontrolując ich wydzielanie. Oznacza to, że ćwiczenia mogą realnie pomóc w radzeniu sobie z depresją. Dobrym sposobem na ćwiczenie i równoczesne radzenie sobie z depresją, jest uprawianie joggingu lub pływanie. Oba te ćwiczenia słyną z tego, że pomagają oczyścić umysł, ponieważ pozwalają skupić się na otoczeniu i fizycznym odczuciu tego, co robisz. Ćwicz pół godziny dziennie lub przez godzinę, trzy razy w tygodniu. To najskuteczniejszy harmonogram ćwiczeń w walce z depresją.

Nie zapominaj też o zdrowym, pożywnym jedzeniu. To, co jesz, może wpływać na Twój mózg na wiele sposobów. Badania pokazują, że niektóre składniki naszej diety, takie jak gluten i cukier, mogą prowadzić do depresji. Staraj się więc jeść dużo bogatych w składniki odżywcze warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych i białek, aby odpowiednio odżywić mózg. Zmniejsz spożycie rafinowanych cukrów, przetworzonej i smażonej żywności.

11 cze Brak komentarzy admin Aneros ,