Każdy zapewne zdaje sobie sprawę, że zdrowie jest w życiu najważniejsze. Niemożliwe jest to, aby cieszyć się pełnią życia bez bycia zdrowym i w pełni sprawnym do tego, aby spełniać wszystkie swoje marzenia. Oczywiste jest też to, że jeżeli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, każda osoba trafia do lekarza, który przepisuje odpowiednie leczenie. Cały proces jest czymś, z czym każdy miał do czynienia chociaż parę razy w trakcie swojego życia. Zatem teoretycznie o swoje zdrowie potrafi zadbać każdy.
Co jednak zrobić, gdy nie ma żadnych fizycznych objawów, że w organizmie dzieje się coś złego? Co jeżeli pomimo dobrej kondycji i perfekcyjnych wyników badań, ktoś wciąż czuje się źle? Jeżeli nie ma ochoty wstać z łóżka, a wszystkie jego marzenia wydają się nagle pozbawione sensu?

Jak łatwo można się domyślić, w takich przypadkach cieszenie się pełnią życia nie jest w żaden sposób możliwe. I jakkolwiek dobre mogą być w takich sytuacjach wyniki różnych badań diagnostycznych, osoba taka z całą pewnością nie cieszy się dobrym zdrowiem. Różnica tkwi w tym, że w tej sytuacji, to jej zdrowie psychiczne jest zagrożone. I chociaż wiele osób wciąż bagatelizuje tego typu problemy, to są to problemy równie ważne i niebezpieczne co jakiekolwiek dolegliwości fizyczne.
Już od wielu lat na całym świecie notuje się olbrzymi wzrost zachorowań na różnego rodzaju zaburzenia i choroby psychiczne. Są to oczywiście statystyki nie do końca wiarygodne. Przez ostatnie stulecie, mimo że psychiatria rozwijała się w coraz szybszym tempie, to wciąż pozostawała tą nauką medyczną, na którą każdy spoglądał z dużą niechęcią i sceptycyzmem. Dlatego też przez wiele lat osoby, które zmagały się w poważnymi problemami psychologicznymi nawet nie myślały o tym, aby szukać leczenia.

Na szczęście w obecnych czasach tego typu postawa się zmienia. Jest to zmiana powolna, zbyt powolna aby uratować wiele osób, które dręczą prawdziwie niebezpiecznie choroby psychiczne, ale jest to wciąż zmiana na dobre.

W Polsce każdego miesiąca otwierane są nowe ośrodki i poradnie zdrowia psychicznego. Są to miejsca, do których zgłosić się może każdy kto czuje, że jego zdrowie psychiczne jest w jakiś sposób zagrożone. Zwłaszcza jeżeli żadne inne badania medyczne nie wskazują potencjalnego powodu dla którego pojawiają się problemy z samopoczuciem lub nastrojem. Tym bardziej pilne jest aby pospieszyć się z wizytą u lekarza jeżeli pojawiają się inne, bardziej niepokojące oznaki, jakie mogą przynosić choroby psychiczne. Mowa tutaj o takich objawach jak myśli samobójcze, potrzeba samookaleczenia czy też halucynacje i omamy.

Leczenie psychiatryczne jest w wielu przypadkach równie skuteczne co leczenie przepisywane przez jakiekolwiek innego lekarza. Dlatego też pomimo wszelkich wątpliwości i uprzedzeń, jeżeli pojawiają się prawdziwe problemy z tym, aby na co dzień móc normalne funkcjonować i cieszyć się życiem, każdy na pewno powinien rozważyć wizytę u specjalisty. Jedno jest pewne – nic na tym się nie straci, a jedynie można zyskać.

11 cze Brak komentarzy admin Aneros , ,