Trądzik to jedna najpopularniejszych dolegliwości skórnych, która w mniejszym lub większym stopniu spotyka około 80% nastolatków. Problem ten wbrew pozorom nie dotyczy jedynie osób w młodym wieku, czasami wszakże może dotknąć również i osoby starsze, wliczając panie zażywające środki antykoncepcyjne, i te będące w stanie błogosławionym.

Fakty na temat powstawania trądziku
Zastanówmy się w takim razie jak właściwie dochodzi do powstania trądziku i czym tak na prawdę jest.
Na samym początku zwrócić musimy uwagę, iż wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie ma związku z źle zaplanowaną dietą, niedostateczną higieną osobistą, czy też wzmożoną aktywnością seksualną.

Miejsca w których pojawią się krosty trądziku
Wszystko zaczyna się od mieszków włosowych, czyli od porów. To właśnie w tym miejscu pojawia się trądzik – do porów wydzielany jest łój z gruczołów łojowych.
Z uwagi na to, iż największa ilość mieszków włosowych pojawia się na twarzy i na plecach, barkach i klatce piersiowej, to właśnie w tych miejscach najczęściej mamy do czynienia z pojawianiem się trądziku.
Temu procesowi towarzyszy zaburzona produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra wydziela niewielkie jego ilości, o tyle przy skórze chorej, produkcja ta występuje w nadmiernych ilościach. Łój produkowany przez skórę zdrową wypływa na powierzchnię skóry dzięki ujściom mieszków włosowych, to znaczy przez pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia zatykają się, a łój nie mogąc znaleźć ujścia gromadzi się pod powierzchnią skóry. To powoduje, że łój gromadzący się w tym miejscu staje się doskonałą pożywką dla bakterii, które powielają się i powodują dodatkowo podrażnienie oraz wzmocnienie stanu chorobowego tkanki.
Jak możecie zauważyć do pojawienia się trądziku są zatem niezbędne dwa czynniki: pierwszy z nich to nadprodukcja łoju oraz drugi, to funkcjonowanie bakterii. Każda z tych rzeczy sprawia, że trądzikiem nie da się zarazić tą chorobą przez spotkanie z chorym, a przy tym antybiotykoterapia to jeden z całkowicie bazowych produktów wspomagających kurację trądziku.

Rozwój trądziku
Po zaczopowaniu się porów, łój skumulowany wcześniej w mieszkach włosowych pod powierzchnią skóry nie jest jeszcze widoczną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna tworzyć zaskórniki, czyli to popularne wągry. Są zmianami skórnymi, które nie sprawiają bólu, za to zdecydowanie zauważalne w postaci ciemnych lub jasnych punkcików na cerze, plecach, ramionach, czy w innych miejscach wystąpienia zmian chorobowych.
W wyniku tego wszystkiego ściany zaskórników niszczą się, co powoduje pęknięcie ich zawartości wgłąb skóry. Wówczas zaczynają rozwijać się stany zapalne skóry, i powstają zaczerwienienia, czyli trądzik.
Stąd podstawowe jest używanie m. in. dostępnych na polskim rynku żeli antybakteryjnych.

7 mar Brak komentarzy admin Aneros , , ,