Jak leczyć trądzik – to pytanie, jakie z pewnością zadawało sobie większość z was i które dotyczy kolejnych pokoleń młodzieży oraz ludzi dorosłych. Bowiem chociaż pozornie może wydawać się, że jest to dość błaha dolegliwość, tak naprawdę jest ona uciążliwa w leczeniu i stanowi źródło ogromnego cierpienia, związanego głównie z dużym dyskomfortem psychicznym.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką należy sobie uświadomić podczas walki z trądzikiem, jest fakt, iż trądzik koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Pozostawiony bez odpowiedniego leczenia, przeradza się w prawdziwy koszmar. To choroba, która wymaga wizyty u dermatologa i pomocy profesjonalisty – lekarza dermatologa.

Tylko za pomocą odpowiedniego leczenia można uniknąć brzydkich i trwałych zmian na skórze, jak na przykład blizny, czy przebarwienia.

Domowe zabiegi

Dobrym rozwiązaniem jest, jeśli konsultację z lekarzem połączysz z domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Należy jednak pamiętać, że poprzestanie wyłącznie na samodzielnie wykonywanych zabiegach domowych przy dużych zmianach skórnych, nie będzie wystarczająco skuteczne. mogą one okazać się efektywne przede wszystkim przy łagodnej i niezaawansowanej postaci trądziku. Jeśli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wówczas niezbędna staje się wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?

Im trądzik jest bardziej zaawansowany, tym bardziej skomplikowane jest leczenie. Lekarz dermatolog dobierze odpowiednie leki, przede wszystkim preparaty posiadające w swym składzie izotretinoinę. Preparaty tego typu złuszczają martwy naskórek a także wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych.

Lecząc, przede wszystkim nie należy zniechęcać się brakiem szybkich rezultatów. To proces długotrwały, wymagający cierpliwości i systematyczności, jednak zdający egzamin, pod warunkiem iż będziemy ściśle przestrzegać zasad leczenia.

Istnieją dwa główne sposoby leczenia trądziku:
– miejscowe – przy niewielkich i łagodnych oraz średnich zmianach. Wówczas stosowane są kremy, maści, żele i różnego typu preparaty do użytku zewnętrznego – stosowane bezpośrednio na wypryski.
– leczenie ogólne – za pomocą preparatów doustnych. To leczenie, stosowane w przypadku nasilonych zmian trądzikowych.

Warto poza leczeniem typowo dermatologicznym postawić też na różnego rodzaju profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Dobre rezultaty przynosi na przykład peeling medyczny, mikrodermabrazja, czy też – jeżeli jest taka konieczność – redukcja blizn przy pomocy laserów.

Podczas leczenia trądziku, należy pamiętać iż absolutnie nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Skutkiem tego rodzaju działań będą tylko szpecące blizny i pogłębienie zmian a także rozszerzenie stanu zapalnego skóry.

W pielęgnacji dobrze sprawdzają się łagodne preparaty apteczne, dodatkowo twarz należy myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami oraz piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Twarz po umyciu dobrze jest też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, zaś na koniec nałożyć na twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty daje ponadto stosowanie maseczek i peelingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie częściej niż raz, czy dwa w tygodniu.